Volejbal

Volejbal je jeden zo svetovo najpopulárnejších športov a hrá ho viac ako 800 miliónov ľudí na svete aspoň raz týždenne. Hra volejbalu bola vynájdená v roku 1895 Williamom G. Morganom, učiteľom z Holyoke, Massachusetts v Spojených Štátoch Amerických. Spojil tenis, baseball, basketbal a hádzanú a vytvoril novú hru, ktorá sa hrá v interiéry pre ľudí, ktorí chceli menší fyzický kontakt, ako je napríklad v basketbale. Morgan si požičal sieť z tenisu a zdvihol ju na šesť stôp a šesť palcov nad úrovňou podlahy, takže je o niečo vyššia ako priemerný človek.

Pravidlá

Keď bol prvýkrát hraný volejbal, bol oveľa odlišnejší od dnešnej hry ako ju poznáme. Volejbal dnes hrajú dva tímy po šiestich hráčoch na ihrisku rozdelenom sieťou.

Cieľom hry je poslať loptu cez sieť tak, že súper nemôže loptu vrátiť, alebo zabrániť jej pádu až na zem vo svojej časti ihriska. Každý tím má tri údery, aby sa pokúsil vrátiť loptu. Lopta sa rozohrá servisom, čo je zasiahnutie lopty spoza vlastného územia cez sieť do územia súpera. Keď prijímajúce družstvo získa bod, má právo podávať a hráči sa otočia o jednu pozíciu v smere hodinových ručičiek. Lopta sa pri podaní musí vyhnúť sieti.

Hra sa hrá do 25 bodov alebo do nejakého iného dohodnutého čísla. Tím, ktorý vyhrá minimálne dve z troch hier vyhrá zápas.

Zábavné fakty

  • Plážový volejbal bol vyhlásený za olympijský šport v roku 1996 na letných olympijských hrách v Atlante.
  • Volejbal bol zo začiatku nazývaný mintonette, ale to bolo neskôr zmenené na volejbal, čo malo opisovať spôsob, akým si hráči podávalo „volejom “loptu tam a späť cez sieť.
  • Spôsob útoku, pri ktorom sa lopta ostro a silno namierila na protihráča a ten ju nestihol prihrať, keďže sa odrazila od tela bol vynájdený v Ázii a je nazývaný filipínska bomba.

Volejbal je zábavný šport, ktorý je ľahké sa naučiť a môže byť hraný v telocvični, na pláži, alebo na tráve. Hrať volejbal pomôže zlepšiť Vašu flexibilitu, rovnováhu a koordináciu. Väčšina škôl má volejbalový tím. Ak sa nechcete zapojiť do profesionálneho tímu, stačí zvolať pár priateľov, zobrať loptu pod pazuchu a môžete sa hrať svoju vlastnú hru.

Veľkosti ihrísk pre vnútorný a plážový volejbal je veľmi rozdielna. Vnútorné ihriská merajú 18m x 9m, plážové sú menšie, majú len 16m x 8m. Hráč môže zasiahnuť loptu odkiaľkoľvek na jeho strane siete.

Lopty klasického volejbalu sú vyrobené z kože a sú ťažšie ako lopty pre vonkajšie druhy volejbalu. Taktiež lopty plážového volejbalu sú mäkšie, ľahšie a trochu väčšie, než tie jeho vnútornej podoby.

Halový volejbal sa hrá so šiestimi hráčmi na každej strane. Každý človek má špecializovanú pozíciu, ktorá počas hry často rotuje. Plážový volejbal sa zvyčajne hrá v štvorhre. Neexistujú žiadne špecializované pozície, len ľavá a pravá strana.

Na súťažnej úrovni sa zvyčajne jeden hráč zameriava na blokovanie a niekto na podávanie. V zásade však platí, že tím, ktorý ako prvý dosiahne 25 bodov, vyhráva set.

Aby ste sa stali dobrým hráčom, mali by ste trénovať aspoň hodinu denne a to minimálne štyrikrát týždenne. Pracujte na svojich podaniach a blokoch, pretože to sú najdôležitejšie schopnosti pri hraní tejto hry.