Tenis

Tenis je olympijský šport a hrá sa na všetkých úrovniach spoločnosti vo všetkých vekových kategóriách. Tento šport môže hrať ktokoľvek, kto môže držať raketu.

Tenis sa hrá na obdĺžnikovom rovnom povrchu. Zvyčajne je to tráva, hlina, betón alebo aj koberec pri halovom tenise. Na ihrisku sa podľa počtu hráčov hrá buď podľa vnútorného obdĺžnika alebo v štvorhre podľa vonkajšieho, väčšieho. Sieť je roztiahnutá po celej šírke ihriska, rovnobežná s koncovou čiarou a rozdeľuje plochu na dve rovnaké časti. Sieť je na bokoch vyššia ako v strede.

Existuje päť typov povrchov používaných v profesionálnej hre. Každá plocha sa líši rýchlosťou a výškou odrazu lopty.

Hlina

Používajú sa najmä červené hliny alebo a zelený. Takmer všetky antukové kurty sú vyrobené z prírodného ílu s prímesou drvených tehál. Tento povrch neabsorbuje ľahko vodu a používa sa najčastejšie v Európe a v Latinskej Amerike. Hlinené povrchy majú zväčša pomalšie lopty a pomerne dobrý odraz s väčšou rotáciou.

Tvrdý povrch

Príkladom tvrdých povrchov sú akrylové, ktoré sa používajú napríklad na Australian Open alebo US Open. Medzí iné sem patria aj kurty z asfaltu a betónu. Tvrdé ihriská majú zvyčajne rýchlejšie lopty a veľmi dobrým odrazom lôpt. Sú prevládajúcim druhom povrchu, ktorý sa používa na profesionálnych turnajoch.

Tráva

Trávne povrchy majú zvyčajne rýchlejšie tempo lopty, ale tá sa aj nestabilne odráža. Tráva sa používa vo Wimbledone a od roku 2001 tu je položený nový trávnik, ktorý spôsobuje, že lopta sa odrazí vyššie a odraz je spomalenejší v porovnaní s predchádzajúcim typom trávy.

Koberec

Akákoľvek forma ihriska s odnímateľným krytom dnes používa výhradne koberce a umelý trávnik. Odraz lopty môže byť vyšší alebo nižší, podľa povrchu, ktorý ale je vo všeobecností veľmi tvrdý.

Drevo

Populárnym povrchom od rokov 1880 až cez prvú polovicu 20. storočia bolo drevo. Drevený povrch poskytuje veľmi nízky odraz a hrá sa na ňom veľmi rýchlo. Existuje už iba niekoľko turnajov, ktoré sa konajú na dreve. A to sa tiež hrá iba na kurte, ktorý je vyrobený na báze dreva a na vrchu je pokrytý akrylovou vrstvou.

Musíte získať štyri body, aby ste vyhrali hru alebo gem. Tieto body sú známe ako 15. (1 bod), 30 (dva body), 40 (tri body) a štvrtý by mal za následok výhru danej hry. V prípade, že skóre by sa skóre rovnalo a to 40-40, musí hráč vyhrať o dva jasné body, aby získal hru alebo gem.

Ak chcete vyhrať hru, musíte vyhrať určité množstvo setov (tri v ženských zápasov a 5 setov pre pánske zápasy). Víťazný set získa jednoducho prvý hráč, ktorý dosiahne 6 hier, ale musí byť jasné, najmenej 2 hry viac ako súper.

Pred použitím rakiet v tenise, ľudia používali svoje dlane aby trafili loptu sem a tam cez sieť. Okolo roku 1500 boli dlane nahradené raketami. Prvé tenisové loptičky boli z dreva. Neskôr v histórii tenisové loptičky bol naplnené celulózovým materiálom. Hra bola populárna najmä medzi stredovekými mníchmi. Hra sa rozšírila a vyvinula v Európe. Tenis sa stal veľmi populárny, a to najmä vo Francúzsku, kde bol prijatý kráľovskou rodinou a hral sa na kráľovskom kurte.