Golf

V golfe sa musíte dostať do cieľa loptu z odpaliska (počiatočný bod), s čo najmenším počtom úderov použitím rôznych palíc, ktoré sú umiestnené v golfovej taške, v závislosti od vzdialenosti alebo obťažnosti odpalu.

Golfové ihrisko sa skladá z 18 jamiek, pričom každý otvor sa líši v dizajne, dĺžke a obťažnosti. Tieto faktory určujú “par” v každej jamke. Par je stanovený počet švihov, ktoré školený golfista potrebuje aby loptičku dostal od začiatku až do konca otvoru.

Každú dieru začnete na “tee” (odpalisku) a prvú ranu zvyčajne zahráte s palicou z dreva a snažíte sa loptičku vyšvihnúť čo najbližšie k vlajočke, ktorá značí jamku v jamkovisku – po anglicky tzv. green. Ak sa lopta zastaví potom budete ďalej používať palicu zo železa. Akonáhle ste sa dostali do jamkoviska a jamka je len niekoľko metrov vzdialená, používa sa palica na zahratie do jamky.

Každý úder sa počíta a celkový počet rán za každú jamku, sa zapisuje do zoznamu bodov. Na konci kola, sa sčítajú všetky rany kola. Čím menej rán, tým lepšie! Výber správneho zariadenia je nevyhnutné na zlepšenie Vašej hry a zníženie celkového skóre.

Pre začínajúceho golfistu môže byť dôležité vedieť, akú palicu má použiť na aký úder. Podľa pravidiel môže hráč niesť pri sebe až 14 rôznych palíc. Avšak pre začiatočníka budú zo začiatku postačovať len 3 základné palice. Voľba správneho typu palice pomôže s rýchlosťou švihu a zlepší Vašu hru a Vaše skóre.

Golfové palice sa vyrábajú z rôznych materiálov a majú rôzne typy a štýle. Každá ma svoje špecifické použitie. Či už je to na kratšie zábery alebo na dlhé odpaly. Obvykle sa palice predávajú v setoch a zahŕňajú rôzne veľkosti. Materiál hriadeľa môže byť grafit, železo alebo oceľ, čo spôsobuje jeho rôzne vlastnosti, ako sú pružnosť, vysoký krútiaci moment a dĺžka. Jeden z lacnejších materiálov pre hriadele je oceľ. Palice s oceľovým hriadeľom sú ťažšie, ale sú zvyčajne odolnejšie a menej nákladné. Oceľový hriadeľ Vám preto môže dať väčšiu kontrolu nad loptičkou. Grafit je ľahší ako oceľ, ale aj o to drahší. Tento typ palice sa používa pre dlhé zábery na diaľku alebo pre pomalších golfistov ako sú ženy, deti alebo seniori.

Golf, ako ho poznáme dnes, pochádza z hry, ktorá sa hrala na východnom pobreží Škótska počas 15. storočia. Hráči udreli kamienok s použitím primitívnej palice a ten sa potom kotúľal piesočnými dunami až do králičích dier. Niektorí historici sa domnievajú, že hra Kolven z Holandska a hra Chol z Belgicka ovplyvnili hru.

Vďaka kráľovnej Márie, sa postavenie a popularita golfu rýchlo rozšírila počas celého 16. storočia. Prvá zmienka o golfe pochádza z historického mesta St. Andrews z roku 1552. Bol tu založený vlastný golfový klub a spoločnosť a súťažilo sa na 18-jamkové ihrisko.

Samozrejme, že v tejto dobe už hráči používali ozajstné palice a loptičky. Hlava palice bola vyrobená z buku alebo z dreva ovocných stromov, ako sú napríklad jablone. Iné boli vyrobené z ručne kovaného železa. Rúčka bola väčšinou z topoľa alebo lieskovca. Loptičky boli vyrobené z pevne stlačeného peria obaleného v konskej koži. Šport bol trochu exkluzívny a drahý vzhľadom na ručne vyrobené náradie.