Futbal

Futbal je jedným z najpopulárnejších športov na svete. Jedným z dôvodov je určite aj to, že jediným príslušenstvom alebo náradím, ktoré tento šport potrebuje, sú kopačky, chrániče a lopta. Už len nájsť nejaké ihrisko a hra sa môže začať.

V Číne, boli prvé futbalové lopty vyrobené zo zošitej látky, ktorá bola naplnená štrkom. V Európe počas stredoveku, boli futbalové lopty vyrobené z nafúknutých prasacích mechúrov. V súčasnej dobe sa väčšina lôpt vyrába zo syntetickej kože a latexu alebo butylu.

Zápas sa skladá z dvoch polčasov po 45 minútach a 15 minút odpočinku medzi nimi.

Každý tím môže mať maximálne 11 hráčov na ihrisku (vrátane brankára, ktorý ako jediný hráč môže spracovať v 16-ke loptu aj rukou) a minimálne 7 je potrebných na pokračovanie zápasu (napríklad po viacnásobnom vylúčení).

Hracia plocha musí byť buď z umelej alebo prírodnej trávy. Veľkosť ihriska sa môže meniť, ale musí byť v rozmedzí 90-120 metrov dlhé a 45-90 metrov široké. Označenie musí pozostávať z vonkajšej čiary, dvoch 16-tkových obdĺžnikov pred bránkami a viditeľného stredového kruhu. Lopta musí mať obvod 58-61cm a musí byť kruhového tvaru.

Každý tím môže vymenovať až 7 náhradných hráčov. Substitúcia môže byť vykonaná kedykoľvek počas zápasu, ale každá strana môže vykonať maximálne 3 striedania. V prípade využitia všetkých troch striedaní a následného zranenia hráča, bude musieť tím po odchode hráča z ihriska hrať s jedným hráčom menej.

Každá hra musí obsahovať jedného rozhodcu a dvoch asistentov rozhodcu (čiarových rozhodcov). Úlohou rozhodcu je sledovať čas a prijímať akékoľvek iné rozhodnutia, ako sú fauly, voľné kopy, vhadzovania a určenie nadstaveného času. Rozhodca tieto rozhodnutia môže konzultovať s pomocnými rozhodcami kedykoľvek počas zápasu.

V prípade, že hra musí zamieriť do predĺženia z dôvodu nerozhodného výsledku, stretnutie sa predĺži o 30 minút vo forme dvoch 15 minútových polčasov so striedaním strán. Ak aj po tomto predĺžení je stav remízový, musí sa následne uskutočniť aj penaltový rozstrel. Celá lopta musí prekročiť bránkovú čiaru aby sa mohlo jednať o gól.

Pre fauly, ktorých sa hráč v priebehu hry dopustil, môže získať buď žlté alebo červené karty v závislosti od závažnosti faulu; to záleží na uvážení rozhodcu. Žltá je varovanie a červená karta je vylúčenie z hry tohto hráča. Dve žlté karty sa rovnajú jednej červenej. Akonáhle je hráč vylúčený, nemôže byť nahradení ani striedajúcim hráčom.

Ak sa lopta dostane mimo hry na jednej z postranných čiar potom bude poskytnuté vhadzovanie. Pokiaľ ide mimo hry od útočiaceho hráča pri bránkovej čiare je to odkop, ak od brániaceho hráča je to rohový kop.

Ofsajd pravidlo vo futbale

Postavenie mimo hry môže nastať, keď útočiaci hráč je na ihrisku pred posledným obrancom, ak je prihrávka hraná až k nemu. Ofsajd oblasť je navrhnutá tak, aby odradila hráča aby len jednoducho čakal v okolí súperovej bránky na prihrávku. Nebyť ofsajd znamená byť za posledným obrancom, prípadne v jednej línií akonáhle je prihrávka iným hráčom odohraná. V prípade, že je hráč v ofsajde, odpíska rozhodca voľný kope pre brániaci tím a útok teda bude pozastavený. Hráč nemôže byť ofsajd na jeho vlastnej polovici, pričom sa brankár nepočíta ako obranca.