Basketbal

Basketbal je kolektívna hra hraná na kurte. Každý z dvoch tímov po päť hráčov sa pokúša trafiť loptu do súperovho koša, ktorý je pripevnený k doske na konci ihriska, ktorá je desať stôp nad podlahou. Medzinárodná basketbalová federácia (FIBA) je uznávaným riadiacim orgánom pre basketbal na celom svete. Spoločnosť bola založená v roku 2002 a ​​kladie si za cieľ vytvoriť celosvetovú basketbalovú sieť, na dosiahnutie trvalo udržateľného rastu tohto športu.

Basketbal je populárny šport na celom svete, hraní v profesionálnych ligách či na vysokých školách. Historické dôkazy o hre bol nájdené v archeologických pozostatkoch starovekých civilizácií Strednej a Južnej Ameriky, ale hra, ako ju poznáme bola vynájdená v roku 1891 Dr. Jamesom Naismith z Pringles, Massachusetts v Spojených Štátoch Amerických. Preto je práve v USA tento šport veľmi populárny a na najvyššej úrovni na svete.

Basketbal sa môže hrať vo vnútri alebo vonku, a to na obdĺžnikovej spevnenej ploche. Táto môže byť vyrobená z rôznych materiálov, vrátane dreva vo vnútorných priestoroch, alebo asfaltu pre vonkajšie kurty. Tieto musia mať jasne definované línie, ktoré merajú 5 cm na šírku.

Basketbalový kôš leží na každom konci hracej plochy. Každá vysoká škola alebo profesionálny basketbalový tím má na sebe zodpovedajúce rovnaké nylonové tričká a šortky v tímových farbách a basketbalové tenisky, ktoré sú zvyčajne vysoké a siahajú nad členky a majú dostatočné tlmenie nárazov. Každý člen má číslo na prednej a zadnej časti trička . Taktiež dres môže obsahovať aj priezvisko hráča.

Každý basketbalový tím sa skladá z piatich hráčov, a až päť náhradníkov. Zvyčajne je to center, dvaja útočníci a dvaja obrancovia. je povolených. Tam je zvyčajne centrum, dva dopredu, a dvaja strážcovia. Cieľom hry je, aby lopta prešla cez kôš súperovho tímu a tím, ktorý skóroval si pripíše body. Úspešný výstrel prinesie dva body; tri ak lopta strieľaná spoza trojbodového oblúka, ktorý je 20 stôp 6 palcov od koša v medzinárodných hrách a 23 stôp 9 palcov v NBA. Lopta môže byť odovzdaná, vhodená, alebo driblovaná smerom k protiľahlému košu, ale nemôžete pri tom vykonať viac ako 3 kroky bez dotyku lopty zo zemou.

Hra sa hrá v štyroch štvrtinách po desať alebo dvanásť minút a začína sa hodenou loptou. To znamená, že jeden hráč z každého tímu stojí v stredovom kruhu, zatiaľ čo rozhodca vyhodí loptu do vzduchu medzi nimi. Hráči potom skočiť hore a pokúsia sa loptu usmerniť na svojich spoluhráčov, aby získali držanie lopty.

Driblovanie nastáva, keď hráč odrazí loptu na zem a znovu sa jej dotkne, a to bez pomoci alebo dotyku iného hráča. Ten môže pokračovať driblovanie tak dlho, ako je schopný, ale akonáhle loptu chytí do oboch rúk musí ju prihrať spoluhráčovi alebo strieľať na kôs. Odovzdávanie a driblovanie umožňuje tímu dosiahnuť vhodnú streleckú pozíciu. Každý hráč môže vykonať strelu z ľubovoľného miesta na ihrisku, ale cieľom je zvýšiť pravdepodobnosť úspešnej strely. Strela môže prechádzať priamo cez kruh, alebo môže byť aj odrazená od dosky do koša. Zlý alebo nepresný výstrel je výborná šanca pre tím súpera získať loptu a vyviesť ju z nebezpečnej pozície a pokúsiť sa o protiútok.