Ako si našetriť na dôchodok

Môže byť lákavé, že odstavíte myslenie na dôchodok na vedľajšiu koľaj. Medzi pevne stanovenými mesačnými nákladmi, študentskými úvermi a inými cieľmi v oblasti úspor, ako je domácnosť alebo auto, sa môže zdať nemožné vytvoriť priestor v rozpočte aj na dôchodkové príspevky. Ale čím dlhšie odložíte plánovanie Vašich zlatých rokov, tým viac na nich budete musieť čakať. Dobrou správou je, že existujú spôsoby, ako začať šetriť bez toho, aby ste mali pocit, že ste pripútaní, alebo sa udiali akékoľvek drastické zmeny vo Vašom životnom štýle.

Čas je na Vás, keď ste mladý. Čím skôr necháte Vaše peniaze pracovať, tým menej budete musieť každý mesiac ušetriť, aby ste dosiahli svoje ciele, a to vďaka sile zloženého úroku. Ak začnete napríklad vo veku 23 rokov, stačí ušetriť asi 14 dolárov na deň, aby ste boli milionárom do veku 67 rokov. Ak začnete vo veku 35 rokov, museli by ste vyčleniť 30 dolárov na deň, aby ste sa dostali do 67 rokov na túto métu (все онлайн займы в Казахстане).

Ak automatizujete svoje úspory na dôchodok, čo znamená, že máte časť výplaty, ktorú odosielate priamo na dôchodkový účet – nikdy neuvidíte tieto peniaze až do dôchodkového veku a naučíte sa žiť bez nich. V ideálnom prípade budete chcieť odkladať minimálne 10 percent Vášho zárobku pred zdanením, ale ak ste spokojní s odložením len jedného percenta, začnite tam!

Kedykoľvek narazíte na nejaké dodatočné peniaze – vianočný bonus, narodeninovú poukážku alebo výhru – namiesto toho, aby ste tieto peniaze minuli na nové topánky alebo dovolenku, pošlite aspoň časť z toho priamo na Vaše dôchodkové úspory. Ak chcete odolať pokušeniu minúť akékoľvek nadbytočné peniaze, uložte ich hneď, takže ich ani nikdy neuvidíte.

Okrem vloženia peňazí do daňovo zvýhodneného dôchodkového účtu môžete tiež otvoriť investičný účet, ktorý Vám pomôže financovať Vašu budúcnosť. Ak chcete vyčleniť viac na odchod do dôchodku, jednoduchým riešením je zvýšiť Váš príjem, čo by mohlo znamenať začať pracovať v inej práci na čiastočný úväzok alebo začať podnikať mimo práce.

Medzi veci, ktoré je potrebné zvážiť, je, z koľko peňazí pravdepodobne budete musieť žiť v neskorších rokoch, ako dlho musíte na túto sumu šetriť a aké investičné prostriedky alebo účty by ste mali použiť na dosiahnutie svojho cieľa. Dôchodkové fondy – daňovo efektívne úsporné účty, s ktorými môžete získať prístup k peniazom po dosiahnutí 55 rokov alebo viac – sú najobľúbenejším spôsobom, ako ušetriť na dôchodok. Mnohí ľudia však používajú aj individuálne sporiace účty, ktoré sú flexibilnejším spôsobom ukladania. Pracovný dôchodok – tiež známy ako zamestnanecký alebo firemný dôchodok- je príspevok, ktorý je vyplácaný Vaším zamestnávateľom. Avšak táto suma často nestačí na to, aby ste vo Vašom dôchodku mohli viesť dôstojný život (www.fixdengi.com).

Nemusíte sa však obmedzovať iba na dôchodok z Vášho pracoviska. Mnohí ľudia tiež uzavrú zmluvy na dôchodkové účty alebo investície. V tomto prípade budete sporiť na účet, ktorý Vám bude pravidelne prinášať úroky až do vtedy, keď dosiahnete Váš dôchodkový vek. Poskytovateľ zvyčajne ponúka celý rad investičných fondov – čo Vám dáva väčšiu investičnú slobodu ako pri typickom šetriacom účte. Ale akýkoľvek typ sporenia do dôchodku, ktorý si vyberiete, je pre Vás dobrý.